Україна напередодні та на початку Російської революції 1905
- kravchukart
- 27 нояб. 2015 г.
- 2 мин. чтения
Мета уроку: проаналізувати процес революційної ситуації на початку 1905 р. в Російській імперії; закріпити уміння учнів аналізувати та узагальнювати навчальний матеріал; критично працювати з різними джерелами інформації, аргументувати висловлювати свій погляд на поставлену проблему; формувати навички дискусії; виховувати інтерес до історії України та негативне ставлення до силових методів розв’язання конфліктів у суспільному житті.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Форма уроку: урок з елементами дискусії.
Хід уроку
І. Систематизація знань
Традиційно на початку такого уроку діти відповідають на запитання: Що?Де?Коли?
Відповіді на питання.
Пропонується використати метод «мозкового штурму», щоб систематизувати знання із всесвітньої історії щодо першої російської революції. В кінці цього етапу робиться узагальнення знань і пропонується питання:
Яку подію чи процес протягом уроку потрібно проаналізувати?
Учні визначають, щ о революційна ситуація.
ІІ. Вправа очікування
Учням пропонується протягом 2-3 хв. Написати, що вони очікують від сьогоднішнього уроку, в якому будуть аналізувати революційну ситуацію, використовуючи дискусію.
Учитель записує основні очікування на дошці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Щоб розпочати дискусію, потрібно зробити схему причинно-наслідкового зв’язку та почати аналізувати революційну ситуацію. Учні знаходять події, які, на їх погляд, спричинили революцію. Учитель заповнює схему на дошці.
Пропонується знайти протиріччя, які склалися напередодні революції в основних сегментах держави.
IV. Дискусія
Вчитель пропонує питання, яке було повідомлене за 3 тижні.
Питання дискусії:
Шляхи розв’язання протиріч, які склалися напередодні революції.
№ позиції сили-революції.
3 позиції розуміння — реформування держави.
Учитель пропонує на початку дискусії згадати «золоті» правила ведення дискусії: толерантність, чіткість, активне слухання, регламент.
Починається дискусія. Праворуч від учителя – учні, які стверджують і аргументують, наводять докази того, що протиріччя потрібно було розв’язувати тільки з позиції сили. Ліворуч – учні, які заперечують їм і стверджують, що суперечності треба розв’язувати з позиції виваженого раціонального підходу. Середній ряд займають учні – незалежні експерти, які в кінці дискусії роблять узагальнення та висновки. Експерти працюють в парах та узагальнюють знання щодо економіки, політики, суспільства.
V. Підсумковий етап
Учитель підсумовує висловленні судження та робить висновки. На прикладі історії показує, що народ спочатку прагнув розв’язати протиріччя з позиції розуму, а влада з позиції сили. Розстріл мирної демонстрації в м. Санкт-Петербург 9 січня 1905 р., який увійшов в історію під назвою Кривава неділя, поклав початок революції.
Учитель повертається до вправи очікування:
Чи здійснилися ваші очікування? ( Відповіді учнів)
Учитель повертається до мети:
Чи проаналізували ми революційну ситуацію? ( Відповіді учнів)
Учитель на закріплення пропонує учням заповнити «Листи взаємооцінки».
Comments